Vlastivědný spolek Českolipska

NOVINKY

Život v České Lípě na starých pohlednicích ve 2. světové válce

Česká Lípa za druhé světové války nebyla centrem válečného dění, avšak byla nepochybně součástí válečného úsilí Třetí říše. A to jak po stránce průmyslové, tak po stránce lidských zdrojů.
Průmyslová válečná podpora měla těžiště zejména v dodávkách náhradních dílů vojenské výzbroje, a to například společností Siemens v Moskevské ulici, vznikem závodu na akumulátory v Dubici anebo výrobou skeletů obrněných vozidel v nynější Vagonce. Byla důležitým železničním uzlem.
Sudetští občané na rozdíl od Čechů museli povinně narukovat. Svou geografickou polohou a tedy svým „válečným klidem“ vznikl v Tyršových školách vojenský lazaret.      
České Lípě se naštěstí vyhnuly veliké válečné události, i tak na konci války město potkalo bombardování nebo pochody smrti.
O všech těchto událostech, dění i z hlediska války nepodstatných, ale pro Lípu významných aktů bude přednáška Život v České Lípě na starých pohlednicích ve 2. světové válce.  

Přednáška Libora Kadlece


29. března 2025    16.30 hodin - U bílýho černocha


Konec války od SNP po pražské povstání

Přednáška je věnována válečným operacím na území Československa v závěrečné fázi války. Od srpna 1944, kdy vypuklo Slovenské národní povstání, během nějž byla na povstaleckém území obnovena československá státnost, přes krvavé boje na Dukle, anexi Podkarpatské Rusi, těžké boje na Slovensku, až po osvobozování českých zemí, na němž se vedle amerických a sovětských jednotek podílely také armády dalších zemí, a České národní povstání. Kromě válečných operací bude pozornost věnována i situaci na okupovaném i osvobozeném území a mezinárodním politickým souvislostem válečných událostí.

Přednáška PhDr. Jiřího Plachého, Ph. D.


5. dubna 2025    14.00 hodin - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě


V sekci Program akcí naleznete podrobnější informace a kompletní seznam akcí pořádaných VSČ.




▴ NAHORU